Budowa rond w ciągach dróg wojewódzkich

Zakończyła się budowa  trzech rond: w Wąbrzeźnie (na skrzyżowaniu Kętrzyńskiego z obwodnicą), Nakle (na przecięciu ul. Poznańskiej z powstającą obwodnicą) oraz w Sędzinie (powiat aleksandrowski), w miejscu skrzyżowania z drogą na Michałowo. Koszt realizacji tych zadań to łącznie 8,7 mln złotych.

Inwestycje realizowane są dzięki dodatkowym środkom samorządu województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt przebudowy DW nr 266 w Sędzinie powstał już w 2011 roku. Inwestycja została podzielona na etapy. Koncepcję i projekt wykonał samorząd lokalny. Pierwsze prace przy poprawie odwodnienia wykonano w 2013 roku. Polegały  na budowie rowów odwodnieniowych,  przepustów oraz fragmentu kolektora. W 2014 roku zaczęła się natomiast budowa trzywlotowego ronda (w miejsce  obecnego skrzyżowania na zakręcie z drogą lokalną na Michałowo). Prace są na finiszu.

Przebudowano również skrzyżowanie wąbrzeskiej obwodnicy z ulicą Kętrzyńskiego. Łamane pierwszeństwo zastąpiono trzywlotowym rondem. Dotychczasowe rozwiązanie było już w momencie budowy obwodnicy traktowane jako przejściowe. Budowę ronda wraz z obwodnicą uniemożliwiały tory kolejowe wzdłuż ul. Kętrzyńskiego. Tereny kolejowe po nieczynnej linii łączącej dworzec kolejowy z centrum miasta udało się przejąć gminie w ostatnich latach. To otworzyło drogę do zrealizowania tej inwestycji.

W Nakle z końcem lipca 2015 roku otwarto rondo na ul. Poznańskiej. Służy ono kierowcom korzystającym z drogi wojewódzkiej 241 oraz z powstającej  obwodnicy miasta. W trakcie tej inwestycji konieczne było przeprowadzenie szerego robót ziemnych. Do korpusu istniejącej drogi przylegała skarpa.

Inwestycja w liczbach

  • Koszt inwestycji - 8740216,63 zł
  • Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - 85 procent

201505506508

 

RPO W KP