Kluczowy etap prac w Golubiu-Dobrzyniu

znak a-32W przyszłym tygodniu w Golubiu-Dobrzyniu realizowane będą najważniejsze prace przy nawierzchniach rozbudowywanego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569. Warto na wszystkie podróże przez to miasto zarezerwować więcej czasu. Po rozbudowie ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej będzie znacznie płynniejszy.

Wykonawca zrealizował już szereg prac w pasie znajdującym się poza istniejącymi jezdniami. Kompleksowy charakter zadania wiąże się również z odnowieniem nawierzchni na istniejących już pasach ruchu. Od wtorku (12 listopada) rozpoczną się na nich intensywne prace. Wykonawca zaplanował na ulicach  Hallera, Wodnej i Zamkowej  frezowanie istniejącej nawierzchni oraz ułożenie nowych warstw ścieralnych. Ten etap prac wiąże się z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na całym zakresie zadania włącznie z wlotem DW569 (ulica Zamkowa). Część prac będzie wykonywana również w godzinach wieczornych. Ze względu na duże natężenia ruchu na obu drogach na przejazd przez Golub-Dobrzyń warto zarezerwować więcej czasu. Kierowców podróżujących tranzytem prosimy o korzystanie z alternatywnych dróg, na przykład z drogi krajowej nr 10 lub drogi krajowej nr 15 i wojewódzkiej nr 560. Wykonawca zadeklarował zakończenie tego etapu prac w ciągu tygodnia i działania ograniczające utrudnienia do niezbędnego minimum.

Prowadzona przebudowa skrzyżowania ulic Wodnej, gen. J. Hallera oraz Zamkowej zdecydowanie poprawi płynność ruchu w centrum miasta. Modernizowane skrzyżowanie to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Opracowany wcześniej projekt zakłada szereg zmian. Najważniejsza to  montaż nowoczesnej sygnalizacji świetlnej. Będzie ona dostosowywała cykl świateł do natężeń ruchu. Nad jezdniami staną bramownice z sygnalizatorami i znakami.

Równie ważne jest poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoli to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie będą blokowały najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno). Przebudowujemy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożymy nowe nawierzchnie. Będą one odpowiednio wyprofilowane co poprawi odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawimy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania zagospodarujemy zielenią.

Prace realizuje firma Strabag. Wartość zadania to  2,3 mln zł. Będzie ono objęte 4-letnią gwarancją.  Podstawowe prace budowlane przy sprzyjających warunkach powinny zakończyć się w tym roku. Wykonawca liczy się z prowadzeniem części prac wykończeniowych w okresie wiosennym. Inwestycja realizowana jest we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń dofinansowało ją kwotą 700 tysięcy złotych, a Powiat Golubsko-Dobrzyński i Gmina Golub Dobrzyń dołożyły po 50 tysięcy złotych.

Ważne liczby:

  • - koszt zadania - 2,3 mln zł
  • - gwarancja - 4 lata

 

 

RPO W KP