Prace w Rypinie na półmetku

znak a-32Prace przy modernizacji niebezpiecznego skrzyżowania w Rypinie na połączeniu ulic Lipnowskiej, Kościuszki i Rzemieślniczej są na półmetku. Inwestycja polega m.in. na budowie dodatkowego pasa ruchu na ul. Lipnowskiej, odnowie nawierzchni jezdni i chodników. Kosztuje 2,7 mln zł.

Na skrzyżowaniu w zachodniej części miasta krzyżują się dwie drogi wojewódzkie, którymi można dojechać w kierunku Golubia-Dobrzynia (nr 534) oraz w kierunku Lipna (nr 557). Do tej pory na wlocie od strony Lipna funkcjonował tylko jeden pas ruchu. W obrębie skrzyżowania w złym stanie były również nawierzchnie chodników. Teraz ten fragment jest modernizowany.

W pierwszej kolejności skrzyżowanie zyskało nową kanalizację. Przebudowaliśmy też elementy infrastruktury podziemnej, które kolidowały z rozbudową skrzyżowania. Ułożone zostały też kanały technologiczne, które w przyszłości umożliwią  na przykład montaż sygnalizacji świetlnej.

Początek ulicy Lipnowskiej został już poszerzony, wytyczają go nowe krawężniki. Szersza jezdnia pozwoli w tym miejscu na wprowadzenie dodatkowego pasa ruchu. W kierunku centrum pojazdy będą się ustawiać po stronie prawej, a osoby jadące w kierunku Golubia skorzystają z lewoskrętu. Poszerzony został też fragment ul. Kościuszki. Pozwoli to na środku jezdni w obrębie przejścia dla pieszych stworzyć azyl (wysepkę). Dzięki niej możliwe będzie bezpieczniejsze, dwuetapowe pokonywanie ruchliwej drogi. Przebudowywane są też przyległe chodniki. Najwięcej prac brukarskich pozostało jeszcze do wykonania wzdłuż ul. Kościuszki.

Prace przy części drogowej zadania są już na półmetku. W listopadzie układane będą przede wszystkim kolejne warstwy nawierzchni (wyrównawcza, wiążąca i ścieralna) oraz regulowane włazy i kratki. Zakładamy, że przy sprzyjającej pogodzie odbiór zrealizowanego zadania przeprowadzimy w grudniu.

Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna. Inwestycja pochłonie 2,7 mln zł i będzie objęta 4-letnią gwarancją. Zadanie jest finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

RPO W KP