Koniec prac w Tucholi

znak a-32W Tucholi zakończyliśmy remonty ulic  Nowodworskiego i Głównej oraz Chojnickiej. To uzupełnienie dużej inwestycji, w ramach której w tym roku oddaliśmy do użytku gruntownie zmodernizowane dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 240 w kierunku Świecia o długości ponad 16 kilometrów.

Z końcem października dokonaliśmy odbioru  wyremontowanych ulic Nowodworskiego i Głównej (do ul. Lipowej). Przygotowujemy się również do odbioru zakończonych prac na ul. Chojnickiej (od ul. Czerskiej do granicy miasta). Łączna długość trzech remontowanych ulic to 1835 metrów. W zakres prac wchodziło również wzmocnienie części jezdni z użyciem specjalnej siatki z dodatkiem włókien szklano-węglowych. W ten sposób poprawiliśmy wytrzymałość dróg. Są bardziej odporne na powstawanie kolein. Poprawiliśmy poza tym odwodnienie i wykonaliśmy nowe oznakowanie poziome. Przed rozpoczęciem prac drogowych wymieniana była część przyłączy wodociągowych. Wszystkie prace prowadziliśmy pod ruchem.Remonty na terenie Tucholi pochłonęły 2,2 mln zl. Były finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Gmina Tuchola wsparła zadanie kwotą 400 tysięcy złotych.

W czerwcu natomiast na drodze wojewódzkiej nr 240 udostępniliśmy do ruchu gruntownie zmodernizowane odcinki pomiędzy Tucholą i Bysławiem oraz z Terespola Pomorskiego do węzła na trasie S5 w Polskim Konopacie. Była to jedna z największych inwestycji drogowych zrealizowanych w regionie o wartości ponad 72 mln zł.

W jej ramach jezdnia na całym odcinku została wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Rowerzyści i piesi korzystają z trzynastokilometrowej ścieżki. Separacja pojazdów i innych uczestników ruchu ogranicza liczbę wypadków. Przebudowaliśmy skrzyżowania, przepusty, zatoki autobusowe, miejsca postojowe i chodniki. Na wielu skrzyżowaniach i przejściach zainstalowaliśmy nowe oświetlenie. Dzięki rozbudowie elementów kanalizacyjnych, trasa lepiej odprowadza deszczówkę. Częścią zadania była budowa obwodnicy Płazowa. To dwukilometrowy odcinek drogi omijający Płazowo od południa z parkingiem i miejscem do ważenia pojazdów ciężarowych. Takie miejsca wykorzystywane są przez inspektorów transportu drogowego, którzy starają się wyeliminować z przebudowanych tras przeciążone tiry.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane na terenie powiatu tucholskiego:

- modernizacja drogi nr 240 na odcinku Tuchola-Bysław i w Terespolu Pomorskim o długości 16km, (72 mln zł)

- modernizacja mostów w Tucholi (2 mln zł), Legbądzie (3,4 mln zł) i Motylu (1 mln zł)

- remonty nawierzchni w Gostycynie (ok. 4 km, 5 mln zł) , Silno- Bladowo (ok. 7 km, 10 mln zł) i Bysławiu (ok 2 km, 0,3 mln zł)

- nowe chodniki w Żalnie, Kiełpinie (razem 2,1 km, 1,6 mln zł)

Najważniejsze zadania przygotowywane do realizacji:

- przebudowa drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie

- budowa obwodnicy Tucholi

- remont drogi nr 237 Tuchola-Gostycyn

 

 

RPO W KP