Nowe skrzyżowanie usprawni ruch

znak a-32 Przygotowujemy się do przebudowy ważnego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569 w Golubiu-Dobrzyniu. W ramach inwestycji powstaną dodatkowe pasy ruchu, które zdecydowanie poprawią płynność jazdy. Kierować będzie nim nowoczesna sygnalizacja świetlna. Dziś (12 września) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą prac.

- Przebudowa skrzyżowania ulic Wodnej, gen. J. Hallera oraz Zamkowej zdecydowanie poprawi płynność ruchu w centrum miasta. Po zakończonej wiosną przebudowie drogi wojewódzkiej nr 554 w kierunku Kowalewa Pomorskiego, będzie to kolejna duża inwestycja, którą realizujemy na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Skrzyżowanie ulic Wodnej, Zamkowej i gen. J. Hallera to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Ze względu na duże natężenia ruchu często w historycznym centrum  w godzinach szczytu tworzą się korki. Wcześniej zlecone analizy wykazały, że optymalnym rozwiązaniem jest przebudowa skrzyżowania.

Przygotowany na zlecenie gminy projekt zakłada szereg zmian. Najważniejsza to montaż nowoczesnej sygnalizacji świetlnej. Będzie ona dostosowywała cykl świateł do natężeń ruchu. Nad jezdniami staną bramownice z sygnalizatorami i znakami.

Równie ważne będzie poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoli to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie będą blokowały najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno).

Przebudujemy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożymy nowe nawierzchnie. Będą one odpowiednio wyprofilowane co poprawi odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawimy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania zagospodarujemy zielenią.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Strabag, z którą podpisaliśmy umowę. Wyceniła ona wartość inwestycji na 2,3 mln zł. Zaoferowała poza tym 4-letnią gwarancję. Podstawowe prace budowlane przy sprzyjających warunkach pogodowych powinny zakończyć się w tym roku.

Inwestycja jest realizowana we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń dofinansowało ją kwotą 700 tysięcy złotych, a powiat golubsko-dobrzyński i Gmina Golub-Dobrzyń dołożyły po 50 tysięcy złotych.

Ważniejsze inwestycje zrealizowane na drogach wojewódzkich w powiecie golubsko-dobrzyńskim:

  • - modernizacja trasy Golub-Dobrzyń-Cetki - 22 mln zł (DW nr 534),
  • - modernizacja trasy Golub-Dobrzyń- Kowalewo Pom. – 15 mln zł (DW nr 554)
  • - modernizacja drogi wraz z budową ronda w Zbójnie – 10 mln zł (DW nr 556),
  • - remont mostu w Elgiszewie – 1,4 mln zł (DW nr 569)
  • - przebudowa ul. Toruńskiej w Golubiu-Dobrzyniu – 1,2 mln zł (DW nr 569)
  • - modernizacja  drogi w Pluskowęsach – 1 mln zł (DW nr 649)

Planowane inwestycje:

  • - modernizacją drogi Pluskowęsy-Sierakowo-Kowalewo Pom.  – 16 mln zł (DW nr 554/649)

gd1gd2

 

RPO W KP