Kolejne drogowe inwestycje w Tucholi

znak a-32W czwartek (22 sierpnia) rozpoczniemy remonty ulic Nowodworskiego, Głównej i Chojnickiej w Tucholi. Poprawimy w ten sposób bezpieczeństwo, komfort jazdy i odwodnienie. To uzupełnienie dużej inwestycji, w ramach której gruntownie zmodernizowaliśmy dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 240 w kierunku Świecia o długości ponad 16 kilometrów.

W czerwcu na drodze wojewódzkiej nr 240 udostępniliśmy do ruchu gruntownie zmodernizowane odcinki pomiędzy Tucholą i Bysławiem oraz z Terespola Pomorskiego do węzła na trasie S5 w Polskim Konopacie. Była to jedna z największych inwestycji drogowych zrealizowanych w regionie o wartości ponad 72 mln zł.

W jej ramach jezdnia na całym odcinku została wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Rowerzyści i piesi korzystają z trzynastokilometrowej ścieżki. Separacja pojazdów i innych uczestników ruchu ogranicza liczbę wypadków. Przebudowaliśmy skrzyżowania, przepusty, zatoki autobusowe, miejsca postojowe i chodniki. Na wielu skrzyżowaniach i przejściach zainstalowaliśmy nowe oświetlenie. Dzięki rozbudowie elementów kanalizacyjnych, trasa lepiej odprowadza deszczówkę. Częścią zadania była budowa obwodnicy Płazowa. To dwukilometrowy odcinek drogi omijający Płazowo od południa z parkingiem i miejscem do ważenia pojazdów ciężarowych. Takie miejsca wykorzystywane są przez inspektorów transportu drogowego, którzy starają się wyeliminować z przebudowanych tras przeciążone tiry.

Teraz rozpoczniemy remonty następnych fragmentów trasy nr 240 w powiecie tucholskim. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy odnowimy nawierzchnie na ulicach Nowodworskiego, Głównej (do ul. Lipowej) i Chojnickiej (od ul. Czerskiej do granicy miasta). Łączna długość tych ulic to 1835 metrów. Prace będą polegały na usunięciu starej nawierzchni, położeniu nowych warstw bitumicznych i ich wzmocnieniu specjalną siatką z dodatkiem włókien szklano-węglowych. W ten sposób poprawimy wytrzymałość dróg. Będą bardziej odporne na powstawanie kolein. Wyregulujemy też wszystkie studzienki i kratki, a jezdnia zyska odpowiedni profil zapewniający lepsze odprowadzenie wody. Większy zakres prac realizowany będzie na skrzyżowaniu ulic Nowodworskiego z Warszawską. Tam zaplanowaliśmy również miejscowo wymianę podbudowy. Roboty wykonywane są pod ruchem. Kierowcy podczas części prac muszą liczyć się z przewężeniami i ruchem wahadłowym. Przed rozpoczęciem prac drogowych wymieniana była część przyłączy wodociągowych.

Za remont ulic Nowodworskiego i Głównej odpowiada firma Redon z Nakła nad Notecią. Prace pochłoną 1,1 mln zł. Remont ulicy Chojnickiej wykona natomiast Przedsiębiorstwo Budowy Dróg SA ze Stargardu Gdańskiego. Te roboty będą kosztować również 1,1 mln zł. Odnowy nawierzchni finansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Gmina Tuchola wsparła zadanie kwotą 400 tysięcy złotych.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane na terenie powiatu tucholskiego:

  • - modernizacja drogi nr 240 na odcinku Tuchola-Bysław i w Terespolu Pomorskim o długości 16km, (72 mln zł)
  • - modernizacja mostów w Tucholi (2 mln zł), Legbądzie (3,4 mln zł) i Motylu (1 mln zł)
  • remonty nawierzchni w Gostycynie (ok. 4 km, 5 mln zł) , Silno- Bladowo (ok. 7 km, 10 mln zł) i Bysławiu (ok 2 km, 0,3 mln zł)
  • - nowe chodniki w Żalnie, Kiełpinie (razem 2,1 km, 1,6 mln zł)

Najważniejsze zadania przygotowywane do realizacji:

  • - przebudowa drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie
  • - budowa obwodnicy Tucholi
  • - remont drogi nr 237 Gostycyn-Mąkowarsko

 

 

 

RPO W KP