Remont na trasie Więcbork-Runowo

znak a-32Wkrótce rozpoczniemy kolejny remont na drogach w powiecie sępoleńskim. W najbliższych tygodniach na trasie wojewódzkiej nr 242 na odcinku Więcbork-Runowo ułożymy mikrodywanik.

Droga wojewódzka nr 242 znajduje się w zachodniej części województwa łączy Więcbork z Wyrzyskiem położonym przy drodze krajowej nr 10. Odcinek pomiędzy Więcborkiem i Runowem liczy około 1 kilometra.W pierwszej kolejności zedrzemy starą nawierzchnię oraz ułożymy warstwę wyrównawczą. Na tak przygotowanym i oczyszczonym podłożu ułożona zostanie cienka warstwa mieszanki asfaltowej z odpowiednim kruszywem. W ramach zadania zlecimy też wykonanie poboczy z kruszywa i poprawę odwodnienia.

W trakcie prac trasa będzie przejezdna. Podczas układania mikrodywanika należy liczyć jedynie z ruchem wahadłowym. Zakończenie prac i odbiory planowane są jeszcze w wakacje. Remont pochłonie około 560 tysięcy złotych. Nowa nawierzchnia będzie objęta 4-letnią gwarancją. Wykonane zostanie też nowe oznakowanie poziome.

Technologia mikrodywanika (slurry seal) opiera się na układaniu cienkiej (do 2 cm) warstwy mieszanki asfaltowej z wyselekcjonowanym kruszywem. Po remoncie droga pozbawiona jest nierówności i doskonale zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci. Ta technologia pozwala też maksymalnie skrócić czas remontu. Po ułożeniu mieszanki ruch może być puszczony już po 20-40 minutach. Z czasem odnowiona jezdnia będzie zmieniać kolor. Początkowo będzie intensywnie czarna. Później drobne kamienie ułożone wraz z emulsją przecierają się pod wpływem ruchu pojazdów zyskując coraz jaśniejszą barwą. To również podnosi bezpieczeństwo. Na jasnej fakturze jezdni łatwiej po zmroku dostrzec innych uczestników ruchu.

Warto dodać, że wcześniej w Więcborku w oparciu o środki, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski zrealizowano szereg innych zadań. W ubiegłym roku oddane zostało do użytku bezpieczne rondo na połączeniu dróg nr 241 i 242 i wyremontowane zostały odcinki ul. Mickiewicza. W porozumieniu z gminą zmodernizowaliśmy natomiast sygnalizację świetlną w rejonie skrzyżowania ulic Złotowskiej i Dworcowej. Wcześniej przebudowany został most w Więcborku na rzece Orlej.

 

 

RPO W KP