Droga ze Świecia do Tucholi gotowa

znak a-32W piątek (21 czerwca) w Płazowie (powiat tucholski) odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej łączącej Świecie z Tucholą. Dzięki odcinkowi z nową ścieżką pieszo-rowerową, wybudowaną obwodnicą Płazowa, parkingiem i przebudowanymi skrzyżowaniami podróżować będziemy bezpieczniej i wygodniej. Koszt inwestycji to 72 miliony złotych. W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

- Drogę pomiędzy Świeciem a Tucholą na wielu odcinkach budowaliśmy od podstaw. Zlikwidowane zostały niebezpieczne zakręty, a trasę oddaliliśmy od zabudowań Płazowa. Prawie na całej długości powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo osób korzystających i mieszkających przy trasie. Inwestycja wpłynie też na zwiększenie atrakcyjności turystycznej tej części województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą była jednym z największych zadań drogowych w regionie. Koszt inwestycji to blisko 72 miliony złotych. Przebudowane zostały dwa odcinki trasy od Tucholi do Bysławia oraz pomiędzy miejscowościami Terespol Pomorski i Polski Konopat, gdzie znajduje się węzeł umożliwiający wjazd na powstającą trasę szybkiego ruchu S5.

Częścią zadania była budowa obwodnicy Płazowa. To dwukilometrowy odcinek drogi omijający Płazowo od południa z parkingiem i miejscem do ważenia pojazdów ciężarowych. Takie miejsca wykorzystywane są przez inspektorów transportu drogowego, którzy starają się wyeliminować z przebudowanych tras przeciążone tiry. Odcinek jest przejezdny już od ubiegłego lata.

W ramach inwestycji jezdnia na całym odcinku została wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Rowerzyści i piesi korzystać będą z trzynastokilometrowej ścieżki. Separacja pojazdów i innych uczestników ruchu pozwoli na ograniczenie liczby wypadków. Przebudowano skrzyżowania, przepusty, zatoki autobusowe, miejsca postojowe i chodniki. Na wielu skrzyżowaniach i przejściach zainstalowano nowe oświetlenie. Dzięki rozbudowie elementów kanalizacyjnych, trasa lepiej odprowadzać będzie deszczówkę.

Modernizację drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie i Tucholę uzupełniamy remontami pozostałych odcinków trasy. Nowa nawierzchnia jezdni pojawiła się w miejscowości Błądzim i na rondzie w Tucholi. W tym roku wybraliśmy też wykonawców, którzy wyremontują m.in. ulice Nowodworskiego, Główną i Chojnicką w Tucholi. Część tych zadań realizowana będzie we współpracy z gminą.

Zadania planowane do realizacji na terenach położonych wśród Borów Tucholskich:

  • -modernizacji wiaduktu w Terespolu Pomorskim,
  • -przebudowa drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie,
  • -budowa obwodnicy Tucholi,
  • -remont drogi nr 237 Gostycyn-Mąkowarsko,

Obecnie w całym województwie modernizowanych jest 8 odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości 100 kilometrów. Prowadzone inwestycje drogowe kosztują ponad 330 milionów złotych.

W uroczystym otwarciu zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240 uczestniczyli także radni województwa Agnieszka Kłopotek, Tadeusz Pogoda i Jacek Chamrzyński.

28 maja odbyło się uroczyste otwarcie gruntownie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 554 łączącej między innymi Kowalewo Pomorskie z Golubiem Dobrzyniem. Inwestycja kosztowała ponad 15 milionów złotych (więcej). Pod koniec maja oficjalnie zakończyliśmy także przebudowę 2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa w powiecie toruńskim. Powstało nowe rondo, bezpieczna ścieżka rowerowa, parking i chodniki. Koszt inwestycji to 13 milionów złotych (więcej).

Inwestycja w liczbach:

  • -Koszt modernizacji – 72 mln zł
  • -Długość odcinków – 16,5 km
  • -Długość ścieżki pieszo-rowerowej – 13 km
  • -Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 85 %

 

 

RPO W KP