2019
Nowe połączenie drogi Żnin-Damasławek z trasą ekspresową

znak a-32Kierowcy podróżujący drogą nr 251 ze Żnina do Damasławka mogą korzystać z nowego odcinka w miejscowości Żnin Wieś w obrębie powstającego węzła "Żnin Zachód" na trasie S5 .

Droga wojewódzka ponownie przebiega starym śladem, ale  powstał nad nią wiadukt drogi ekspresowej. Po jego obu stronach zbudowano również ronda, które umożliwią wjazd i zjazd z drogi szybkiego ruchu na modernizowaną drogę wojewódzką. W obrębie węzła trwają jeszcze prace drogowe, prosimy o zachowanie ostrożności. Ta część inwestycji realizowana była na zlecenie GDDKiA.

Więcej…
 
Wyremontujemy ulice w Dobrzyniu nad Wisłą

znak a-32W tym roku zaplanowaliśmy szereg remontów dróg na terenie gminy Dobrzyń nad Wisłą. Odnowimy nawierzchnie na ulicach Franciszkańskiej, Kościuszki i Płockiej oraz odcinki dróg nr 562 (w kierunku Płocka) i 541( w kierunku Kamienia Kotowego) w miejscowości Lenie Wielkie. Poprawimy w ten sposób bezpieczeństwo i komfort przejazdu.

Przez Dobrzyń nad Wisłą przebiega droga wojewódzka nr 562. Komunikuje ona między innymi Włocławek i Płock wzdłuż północnego brzegu Zalewu Włocławskiego. W tym roku planowany jest remont blisko 3-kilometrowego odcinka z Dobrzynia nad Wisłą do miejscowości Lenie Wielkie wraz z fragment drogi wojewódzkiej nr 541.

Więcej…
 
Duży zakres prac archeologicznych w Żninie

tabliczka dw 251 Zakończył się pierwszy etap badań archeologicznych na południowej części ul. Dworcowej w Żninie. Ich wyniki są zaskoczeniem. Okazuje się, że na niewielkim cmentarzu znajdowało się duża liczba grobów i natrafiono na ślady znacznie starszego osadnictwa. Przy okazji ważnej inwestycji drogowej zabezpieczono liczne artefakty obrazujące historię Pałuk.

Na obszarze 12 arów  zarejestrowano i przebadano 173 obiekty archeologiczne  kultury łużyckiej i 6 obiektów nowożytnych związanych z funkcjonowaniem cmentarza. Odsłonięto 227 jam grobowych, z których wydobyto 222 szkielety. Z badań wynika, że przeważały pochówki dziecięce.  W wielu grobach znajdowały się różne przedmioty typu zabawki, butelki, monety. Cmentarz prawdopodobnie funkcjonował od połowy XIX wieku do 1945 roku. Z relacji mieszkańców wynika, że teren zniwelowano w latach 70. XX wieku.

Więcej…
 
Akcja "Żaba" w Nowym Dworze

tabliczka dw 551Ta akcja ma na celu ochronę migrujących żab przed rozjechaniem przez samochody. Podobnie jak ubiegłej wiosny wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w powiecie bydgoskim pojawiły się specjalne płotki. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do zbiorników wodnych. W ubiegłym roku uratowaliśmy w ten sposób prawie 1200 osobników, przede wszystkim z gatunków chronionych.

W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisła ochroną. Są to ropuchy szare, kumaki nizinne,  grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei traszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

 

Więcej…
 
Zamknięcia DW nr 250 (marzec 2019)

 

znak droga 250W związku ze szkoleniami na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pod Toruniem czasowo nieprzejezdna będzie DW nr 250 na odcinku łączącym DK nr 15 ze Służewem. Kierowcy mogą omijać ten odcinek jadąc DW nr 266 przez Aleksandrów Kujawski.

 

 

Odcinek będzie wyłączony z ruchu w dniach:

 

Więcej…
 


Strona 1 z 2

RPO W KP