Kolejne prace na drodze ze Żnina do Damasławka

W poniedziałek (8 stycznia) rozpocznie się przebudowa mostu w Żninie w ciągu ul. Dworcowej. Firma Eurovia odpowiedzialna za przebudowę drogi wojewódzkiej nr 251 przedstawiła też nowy harmonogram prac, który umożliwi w II połowie roku rozpoczęcie robót na ważnych miejskich ulicach.

Wykonawca prac zakłada zakończenie robót na moście  w okresie do 8 miesięcy. Rozpoczęcie prac  nastąpi 8 stycznia 2018 roku.  Jednocześnie firma Eurovia  zaktualizowała harmonogram prac na całej trasie, który zakłada ich zakończenie do 30 września  2018 roku.

 


W trakcie robót na moście w ciągu ul. Dworcowej przeprawa będzie wyłączona z ruchu. Zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu objazd dla pojazdów ciężarowych wytyczony zostanie przez Łabiszyn i Szubin z wykorzystaniem dróg wojewódzkich nr 253 i 246 oraz drogi krajowej nr 5  Natomiast samochody osobowe i autobusy będą mogły korzystać z trasy przez centrum Żnina. Na ul. Sądowej i Szkolnej planowane jest wprowadzenie ruchu dwukierunkowego. W pierwszych dniach funkcjonowania tymczasowej organizacji ruchu będziemy ściśle współpracować z policją, inspektorami transportu drogowego i miejskimi służbami. Apelujemy też do kierowców, szczególnie ze wschodniej części Żnina, by analizowali również wykorzystanie alternatywnych tras w trakcie swoich podróży i rezerwowali na przejazd przez centrum Żnina nieco więcej czasu.

 

Roboty mostowe zakończą się najpóźniej we wrześniu. W pierwszej kolejności wykonane zostaną prace przy przełożeniu sieci teletechnicznych i rozebrany zostanie istniejący stary obiekt. Następnie zacznie się budowa od podstaw nowej konstrukcji. Wykonawca zapewnia, że jeśli powstanie taka możliwość dopuści wcześniej ruch pojazdów.

W najbliższych tygodniach na drodze wojewódzkiej nr 251  wykonawca zamierza kontynuować prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego, chodników i parkingów na terenie Sarbinowa i Żnina Wsi oraz układaniu kolejnych warstw konstrukcyjnych na przewężonych odcinkach. W pierwszym kwartale planowane jest rozpoczęcie prac przy przebudowie konstrukcji drogi na kolejnych fragmentach trasy.

- Konstrukcja drogi wzmacniana jest m.in  cementem stąd w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych nie możemy wykonywać wszystkich prac. Zarówno nam jak i inwestorowi zależy by nowa droga była zbudowana solidnie i jak najdłużej służyła kierowcom – mówi kierownik budowy z firmy Eurovia, Mariusz Pietrow.

- Na obecnym etapie prac coraz lepiej widać jak zmieni się droga. Łatwiej ocenić też trafność wielu szczegółowych rozwiązań (np. szerokości zjazdów, promienie łuków, odwodnienie). To jeszcze czas na zgłaszanie ewentualnych uwag oraz uzyskanie dodatkowych informacji (np. końcowe wysokości nawierzchni). Dlatego od 3 stycznia w biurze budowy przy ul. Podmurnej 5 uruchamiamy punkt informacji drogowej dotyczący tej inwestycji. Na mieszkańców czekamy w każdą środę w godzinach od 11 do 14. Pierwszy dyżur zaczynamy 3 stycznia  – dodaje Mirosław Kielnik.

W ramach przebudowy DW nr 251 jezdnia otrzymuje szerokość 7 metrów. Powstaje 6 skrzyżowań skanalizowanych (z prawoskrętami i lewoskrętowami) z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych. Konstrukcja drogi jest  wzmacniana do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów. Zaplanowano także budowę i przebudowę oświetlenia oraz odwodnienia drogi. Powstanie też trzywlotowe rondo w Juncewie (obecne skrzyżowanie z drogą na Sielec).

 

Modernizacja trasy nr 251 w skrócie:

  • - Długość drogi – 15 km
  • - Termin realizacji – wrzesień 2018 roku
  • - Koszt prac budowlanych  – 46,9 mln
  • - Gwarancja – 7 lat

Punkt informacji drogowej dla DW nr 251

  • - Miejsce : Biuro kierownika projektu
  • - Adres: ul. Podmurna 5, Żnin
  • - Data: w każdą środę począwszy od 3 stycznia
  • - Godziny: od 11 do 14.
  • - Telefon: 728-540-345

  

 

 

 

 

RPO W KP