Budujemy bezpieczne drogi

Trwają gruntowne przebudowy pięciu wojewódzkich tras finansowane w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na ważnych regionalnych trasach. W przyszłym tygodniu (12 września) planowane jest rozpoczęcie prac na moście w ciągu modernizowanej drogi nr 251 w Żninie.

- Wiele naszych  inwestycji  na drogach wojewódzkich realizujemy we współpracy z samorządami lokalnymi. Uruchomiliśmy już pięć dużych zadań finansowanych w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których kompleksową przebudowę przejdzie ponad 100 kilometrów dróg. W trakcie są też między innymi inwestycje związane z przebudową ważnych skrzyżowań i odnową nawierzchni.  - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Zaawansowane prace prowadzone są na drodze wojewódzkiej nr 251 w powiecie żnińskim, gdzie przy udziale środków z naszego RPO modernizowany jest 15-kilometrowy odcinek od Żnina do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów i zostanie wzmocniona. Powstanie 28 skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe - to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski. W tej chwili wykonywane są nowa podbudowa i kanalizacja. Zaczynają się roboty ziemne pod ciąg pieszo-rowerowy i chodniki. Kierowcy muszą się liczyć z ruchem wahadłowym na 7 odcinkach. W przyszłym tygodniu (12 września) planowane jest rozpoczęcie prac na moście w Żninie. Wykonawca – firma Eurovia, po uwagach Zarządu Dróg Wojewódzkich, zakontraktował dodatkowy sprzęt budowlany i wydłużył czas pracy. Ma to gwarantować dotrzymanie zakończenia prac w połowie przyszłego roku.

Trwają też duże prace budowlane na 22-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Nowa konstrukcja drogi powstanie w pierwszej kolejności  na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego. Jest on obecnie wyłączony z ruchu, kończy się tam rozbiórka starej nawierzchni. Objazdy wytyczono przez miejscowości Wielgie i Chalin. Wykonawca przygotowuje się do przebudowy przepustów i wykonywania nowej podbudowy. Prowadzone są też roboty ziemne pod chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

Z objazdami trzeba się także liczyć na drodze wojewódzkiej nr 265 z Brześcia Kujawskiego do Kowala, gdzie trwa przebudowa 19-kilometrowego odcinka. Obecnie drogowcy rozbierają starą konstrukcja drogi  na odcinku pomiędzy Gużlinem i Kruszynem. Wykonywane są też prace związane z usuwaniem kolizji z sieciami znajdującymi się pod ziemią. Jezdnia  po zakończeniu modernizacji zyska szerokość 7 metrów, ma być też odporna na powstawanie kolein.

 

Wykonawca przebudowy 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna również poszerza front robót. W tej chwili firma Trakcja PRiI skupia się pracach związanych z sieciami biegnącymi w pasie drogowym (wodociągi, kanalizacja, telekomunikacja, sieci energetyczne). Poza tym kontynuuje poszerzanie pasa drogowego i usuwanie korzeni po wyciętych drzewach. Te prace na razie nie wiążą się z koniecznością zamykania drogi, ale kierowcy muszą liczyć się z przewężeniami i ograniczeniem prędkości. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej - pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami - droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem. Na całej trasie wybudowanych będzie 7 skrzyżowań z ruchem okrężnym. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami.

Trwają też przygotowania do rozpoczęcia przebudowy dwóch fragmentów drogi nr 240 z Tucholi do Świecia. Inwestycja obejmuje 12-kilometrowy odcinek od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Nowodworskiego w Tucholi do Bysławia oraz 3 kilometrowy fragment pomiędzy miejscowością Polski Konopat i drogą krajową nr 91 w Świeciu. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wykonawca, firma Skanska zaczyna już organizować zaplecze budowy i prowadzi dodatkowe badania geologiczne.

Prowadzone są też prace zmierzające do uruchomienia kolejnych 9 zadań na kujawsko-pomorskich drogach, które będą finansowane w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Środki z RPO trafią na przebudowę w sumie ponad 350 kilometrów dróg. Wartość tych przedsięwzięć szacowana jest na 600 milionów złotych.

W trakcie są też zadania realizowane z budżetu województwa. Czytaj też:Drogowcy nie marnują czasu

11a1b45

Fot. ZDW w Bydgoszczy/Trakcja PRKiI 


 

 

RPO W KP