Duże prace na trasie z Lipna w kierunku Płocka

W poniedziałek 24 lipca w związku z pracami budowlanymi zamknięta zostanie część drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z Płockiem. To jedna z pięciu dużych inwestycji poprawiająca bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich uruchomionych w tym roku.

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową numer 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem wspomnianej drogi krajowej nr 10). Jej modernizacja kosztuje 59 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków europejskich, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski.

Do tej pory wykonawca, firma Eurovia prowadził prace związane z wycinką drzew oraz w poboczu drogi. Teraz w ramach kolejnego etapu robót konieczne jest zamknięcie części drogi. Trasa będzie nieprzejezdna na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego.  Pojazdy osobowe będą mogły korzystać od Suradowa z objazdu przez drogę lokalną biegnącą przez Czarne i Wielgie. Następnie należy się kierować droga wojewódzką nr 558 do m. Wylazłowo. Tam ruch kierowany będzie drogą lokalną do m. Chalin i dalej drogą wojewódzką nr 541 do Kamienia Kotowego. Tranzyt oraz pojazdy ciężarowe od Lipna  zostaną skierowane na ciąg tras wojewódzkich nr 558 (przez Wielgie), nr 562( przez Dobrzyń nad Wisłą) i nr 541 (do Kamienia Kotowego). Na dalszym etapie nieprzejezdny będzie odcinek od Jasienia do Suradowa a nastepnie od Suradowa do Lipna. Z zamkniętych odcinków będą mogli korzystać mieszkańcy dojeżdżający do posesji.

W trakcie prac również na przejezdnych odcinkach drogi nr 559 kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami: ograniczeniem prędkości, ruchem wahadłowym oraz pojazdami pracującymi na drodze. Dlatego osoby korzystające z modernizowanej drogi prosimy o zarezerwowanie więcej czasu na podróże.

Inwestycja kosztuje 58,9 mln zł i będzie objęta  7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Przy drodze powstaną pobocza, zaplanowano też przebudowę zatok autobusowych i budowę nowych, a przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. Drogowcy poprawią też geometrię ważniejszych skrzyżowań oraz wyremontują i przebudują 8 przepustów. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych np. poprzez montaż ryflowanych elementów nawierzchni chodników (z wypustkami lub wgłębieniami).

W Kamieniu Kotowym skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) zostanie przebudowane na 4-wlotowe rondo. Przewidziano też modernizację 200-metrowego fragmentu drogi nr 541, przy którym powstanie miejsce do ważenia pojazdów. Ze względu na to, że drogę przekraczają między innymi łosie, przewidziano niestandardowe, łagodne profilowanie skarp na odcinku leśnym. Pod drogą znajdzie się też 25 przepustów dla niewielkich zwierząt.

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Miasto Lipno oraz gminy Lipno i Tłuchowo wsparły modernizację drogi łącznie kwotą ponad 2,1mln zł.

Samorząd województwa uruchomił w tym roku  pięć dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

 

  • - ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
  • - ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
  • - z Brześcia do Kowala (nr 265),
  • - z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki),
  • - z Lipna do granicy województwa (nr 559)


Wartość tych zadań to 325 mln zł. Łączna długość modernizowanych odcinków to 100 km.

lipno

 

 

 

 

RPO W KP