Po nowym asfalcie do obserwatorium

Rozpoczął się remont nawierzchni na drodze wojewódzkiej nr 552 pod Toruniem. Na trasie przebiegającej w pobliżu obserwatorium astronomicznego ułożony zostanie nowy asfalt.

Prace prowadzone są na odcinku Różankowo- Piwnice. Obejma łącznie odcinek o długości około 1,5 km. Jezdnia jest frezowana, a następnie kolejno ułożone zostaną warstwy wyrównawcze, wiążąca i ścieralna. Na koniec odnowione zostanie przy sprzyjających warunkach oznakowanie poziome. W ramach zadania utwardzone ma być też pobocze. Remont kosztuje 254 tysiące złotych. Zostanie objęty 4 letnią gwarancja. Prace prowadzone są połówkowo. W ich trakcie kierowcy muszą liczyć się z ruchem wahadłowym.

 

 

Warto wiedzieć

Wojewódzka droga nr 552 umożliwia dojazd do Piwnic. W miejscowości tej funkcjonuje ośrodek astronomiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcący studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służący obserwacji kosmosu, badaniom naukowym i popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Obserwatorium astronomiczne zostało założone w 1947 roku w zabytkowym XIX-wiecznym dworze.

 

 

RPO W KP